Κτηριακές Υποδομές

Το Σχολείο μας αποτελείται α)από το ιστορικό κτήριο του 1918 και β)από ένα νεόδμητο που στον πρώτο όροφο υπάρχουν δυο αίθουσες, υπολογιστών, μουσικής και στον δεύτερο όροφο δύο αίθουσες διδασκαλίας, όπου φέτος (σχολικό έτος 2013-2014) θα φιλοξενηθούν οι Β'1 και Β'2 τάξεις.

Στο κεντρικό κτήριο, βρίσκονται το γραφείο της Διευθύντριας, κα Μαρίας Νεζερίτη, το γραφείο δασκάλων και έξι αίθουσες διδασκαλίας, όπου φιλοξενούνται οι υπόλοιπες τάξεις.

Αίθουσες Διδασκαλίας

Το σχολείο μας περιέχει συνολικά 8 Αίθουσες Διδασκαλίας. Κάθε αίθουσα συνήθως εξυπηρετεί τη  διδασκαλία 22 ή 30 ατόμων και αξιοποιείται ανάλογα με τον αριθμό  των μαθητών του τμήματος γενικής παιδείας, κατεύθυνσης και  επιλογής.

Σχολική Βιβλιοθήκη

Ο χώρος της Σχολικής Βιβλιοθήκης

Λειτουργούν Τμήματα δανειστικής βιβλιοθήκης σε κάθε τάξη.

ΣΤΟΧΟΙ

Η Σχολική Βιβλιοθήκη δημιουργήθηκε ώστε να αποτελέσει:

• για τους μαθητές : χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία της πληροφορίας.
  • για τους εκπαιδευτικούς : πηγή πληροφόρησης και κατάλληλο μέσο για το σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης.

• για το εκπαιδευτικό σύστημα : τρόπο προώθησης της αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος του σχολείου και της αναμόρφωσης των Προγραμμάτων Σπουδών μέσω της ένταξης της Σχολικής Βιβλιοθήκης στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το ζητούμενο είναι να κατανοηθεί ο ρόλος της σχολικής βιβλιοθήκης ως εκπαιδευτικό εργαλείο που εντάσσεται στην αλλαγή του τρόπου εκπαίδευσης, να αξιοποιηθεί με κάθε δυνατό τρόπο και να αναδειχθεί σε ένα από τα ισχυρότερα εκπαιδευτικά εργαλεία.

Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Ανανεώνουμε συνεχώς τους τίτλους μας και προσδοκούμε τον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης μας