ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ!!!!

Ο κ. ΚΟΚΟΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είναι Ψυχολόγος ειδικά εκπαιδευμένος στη διαχείριση συμπεριφοράς δυσκολιών σε παιδιά και εφήβους. Έχει τοποθετηθεί  από το Υπουργείο Παιδείας στο σχολείο μας και θα βρίσκεται στο χώρο ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ από τις 8:30-13:15. Οι στόχοι της παρουσίας του είναι οι ακόλουθοι:

•        Την ενίσχυση των παιδιών στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε

λόγω COVID-19.

•        Στην επίλυση προβλημάτων στη διαχείριση του άγχους και του

θυμού των παιδιών,

•        Την δημιουργία ομάδων κοινωνικής και Συναισθηματικής

ανάπτυξης στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος.

•        Την ομαλή ένταξη και αποδοχή παιδιών διαφορετικής καταγωγής.

•        Την αδρή διαπίστωση δυσκολιών και την παραπομπή των παιδιών

σε φορείς αξιολόγησης, καθώς και ψυχοεκπαίδευση γονέων και δασκάλων και την ενίσχυση του ρόλου τους στην ομαλή κοινωνική και γνωστική ανάπτυξη των παιδιών Στις παρεμβάσεις αλλά και συναντήσεις που θα κανονιστούν θα ακολουθήσουμε όλα τα πρωτόκολλα ασφαλείας των προσωπικών δεδομένων τόσο των παιδιών όσο και των γονέων τους καθώς και το περιεχόμενο των ατομικών και ομαδικών συνεδριών με τον ψυχολόγο διασφαλίζεται από την αρχή του Επαγγελματικού Απόρρητου του Ψυχολόγου βάση του κώδικα δεοντολογίας ψυχολόγων.

Για ραντεβού γονέων τηλεφωνική επικοινωνία με το σχολείο στο

2108216191 (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΠΟ 08:30 ΕΩΣ ΚΑΙ 13:00 ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ COVID ΔΗΛ. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΑΣΚΑ, ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 24 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ EDUPASS ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ

ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ)

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.