Η εκδρομηή του Συλλόγου Γονέων

Πρόγραμμα Εκδρομής

7:30 αναχώρηση από την Πλ. Αττικής με προορισμό το Χ/Κ Παρνασσού και την κοσμοπολίτικη Αράχωβα. Κατά τη διαδρομή μας θα έχουμε σύντομη στάση για ξεκούραση στο CAFFEKOUROSστην Λειβαδιά. Πρώτος μας σταθμός το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού. Εκεί θα έχουμε στη διάθεσή μας αρκετό χρόνο να απολαύσουμε τον καφέ μας ή ένα ζεστό ρόφημα με φόντο το ολόλευκο τοπίο και να παίξουμε με το χιόνι. Εάν κάποιος επιθυμεί να επισκεφθεί το Chaletτου χιονοδρομικού, μπορεί να χρησιμοποιήσει τους κλειστούς αναβατήρες (προαιρετικό)*. Αφού ολοκληρώσουμε την επίσκεψή μας στο Χιονοδρομικό Κέντρο αναχωρούμε για την Αράχωβα. Εκεί στον ελεύθερο χρόνο μας, μπορούμε να επισκεφθούμε τον πύργο με το Ρολόι χτισμένο σε απόκρημνο βράχο (σήμα κατατεθέν της κωμόπολης). Δίπλα στον βράχο, βρίσκεται ο Ιερός Ναός των Εισοδίων της Θεοτόκου καθώς και το παλιό Δημοτικό Σχολείο, ένα νεοκλασικό κτίριο δωρεά του Ανδρέα Συγγρού που σήμερα λειτουργεί ως Λαογραφικό Μουσείο. Μπορούμε επίσης να επισκεφθούμε, αφού ανεβούμε 264 σκαλοπάτια, τον ιστορικό Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου. Στο προαύλιο του ναού βρίσκεται το μνημείο με το κανόνι-λάφυρο και τις πολεμίστρες από την ιστορική μάχη της Αράχωβας, καθώς και το μνημείο του Γ. Καραϊσκάκη. Στα γραφικά σοκάκια, τις πλατείες και τις ταβέρνες της Αράχωβας θα απολαύσουμε τις βόλτες, τον καφέ και το μεσημεριανό μας φαγητό. Παίρνοντας τον δρόμο της επιστροφής θα φτάσουμε στην Αθήνα περίπου στις 8μ.μ. γεμάτοι από όμορφες εικόνες από την μονοήμερη απόδραση μας.

Μεταφορές σύμφωνα με το πρόγραμμα,

Δεν Περιλαμβάνει: Οτιδήποτε αναφέρεται στο πρόγραμμα ως προαιρετικό, εισόδους σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους

Το πρόγραμμα ενδέχεται να τροποποιηθεί εφόσον αυτό κριθεί αναγκαίο

Η επίσκεψή μας στο Χιονοδρομικό Κέντρο θα πραγματοποιηθεί εφόσον οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν, ώστε η πρόσβασή μας σε αυτό να πραγματοποιηθεί με ασφάλεια.