Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Το σχολείο επισκέφτηκε το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και ξεναγήθηκε στους χώρους που φιλοξενούνται τα ζώα. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από την άμεση επαφή που είχαν με ζώα των 5 ηπείρων και των 7 θαλασσών. Οι εντυπώσεις που αποκόμισαν ήταν πολύ ευχάριστες και δημιουργικές.

Εκδρομές/Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Το σχολείο μας οργανώνει καθ'όλη την διάρκεια της χρονιάς εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν θεατρικές παραστάσεις, να επισκεφθούν πολλά και αξιόλογα μουσεία της πρωτεύουσας, να συμμετέχουν σε δημιουργικά προγράμματα κατασκευών.

Μουσεία, όπως το μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, το Μουσείο Ακρόπολης, η Εθνική Πινακοθήκη και άλλα αξιόλογα ιδρύματα αποτελούν τόπους επισκέψεών μας.