Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Την περσινή σχολική χρονιά εκπονήθηκαν δύο πολιτιστικά προγράμματα.

Το πρώτο αφορούσε το πεζογραφικό έργο της Άλκης Ζέη. Οι μαθητές της Δ' τάξης διδάχτηκαν δύο βιβλία της επιφανούς συγγραφέως (Το καπλάνι της βιτρίνας, Η μοβ ομπρέλα), παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση "Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου", βασισμένο στο λογοτεχνικό έργο της ίδιας, ζωγράφισαν και εξέφρασαν τον πλούτο των ιδεών τους με αφορμή τα ιστορικά-κοινωνικά δρώμενα αυτών των βιβλίων. Το πρόγραμμα επιμελήθηκαν η διευθύντρια κα Μαρία Νεζερίτη και η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Σοφία Ράπτη.

Το δεύτερο πολιτιστικό πρόγραμμα αφορούσε την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στην Ε'  τάξη και εκπονήθηκε από τη δασκάλα του σχολείου μας κα Αντωνία Δρίβα. Οι παρασκευιάτικες αναγνώσεις λογοτεχνικών βιβλίων συνδυάστηκαν κάθε φορά με ποικίλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες: θεατρικό παιχνίδι, παντομίμα, εικαστικές δημιουργίες, αυτοσχεδιασμοί, παιχνίδια γραφής και υπερρεαλιστικά παιχνίδια.